Mit tegyünk ha a babának/kisgyermeknek székrekedése van?
Első körbe tisztázni érdemes, hogy pontosan mit is jelent a székletelési probléma. A babák esetében a székletürítés gyakorisága igen eltérő lehet, van, aki naponta, van aki pusztán 10-12 naponta üríti székletét. A székletürítés gyakoriságának önmagában még semmi köze a székrekedéshez.
Székrekedésről akkor beszélünk, ha a babán látszik, hogy ürítenie kell, de nem sikerül, erőlködik, kipirosodik az arca, nyög, tehát érezhető, hogy nem sikerül a természetes szükségletét elvégezni.
Ha a baba csak 10 naponta kakil, de minden gond és erőlködés nélkül, és a köztes napokon sem jelentkeznek nála az ürítési igény jelei, akkor a jelenség nem tekinthető kórosnak.
A későbbi években, 2- 3 éves korban még gyakrabban jelentkezik a kemény széklet probléma. Itt már a háttérben nem csupán táplálkozási, hanem sok esetben lelki tényezők is állhatnak. Főként a bilire szokás idején alakulhat ki félelem a gyermekben a székletüritéssel kapcsolatban, ennek oka lehet a szándékos visszatartás, aminek következményeként a széklet későbbi ürítése még intenzívebb fájdalommal jár. Előfordulhat az is, hogy a gyermek bölcsibe kerül, az új környezet, a kezdeti félelem is okozhatja a székrekedést, pontosabban a széklet tudatos visszatartását. Pontokba szedve tehát:
A székrekedés kialakulása a következő okokkal magyarázhatóak:
kisbabáknál:
1. Váltás anyatejről tápszerre
2. Kevés folyadék bevitele, pl nyáron erre különösen ügyelni kell! Igen sok esetben alakul ki székrekedési probléma kánikula idején, hiszen ilyenkor a folyadék igény is megnövekszik, illetve a belek mozgása is lassulhat
3. túl kevés rosttartalmú étel, gyümölcs, zöldség fogyasztása
nagyobb gyermekek (1, 5 - 3 éves) esetében:
túl korai szobatisztaságra szoktatás
érzelmi-lelki tényezők, stressz, félelem, stb
kevés mozgás, szaladgálás
Megoldási javaslatok kicsiknél/nagyoknál is:
- Rostban gazdag táplálkozás: a rostok a belekben vizet kötnek meg, így biztosítva , hogy a belek ne száradjanak ki, így a "széklet" nem keményedik be
- Elegendő folyadékfogyasztás
- Kifejezetten székletlazító gyümölcsök fogyasztása: szilva, őszibarack, füge, meggy, sütőtök
- Egy csepp olaj az ételekbe, pl főzelékbe, pépekbe
- Hasfogó ételek elhagyása: kekszek, banán, kakaó, alma, rizs
- Kisebbeknél a pocak lágy körkörös irányban masszírozása, lábak felhúzása hashoz közelítás, majd kinyújtás, a nagyobbaknál sok mozgás, szaladgálás
- Bölcsődei óvodai problémák tisztázása, stresz csökkentése
Megjegyzés: az életkornak megfelelő ételek kiválasztásához lásd:
Hozzátáplálás táblázat
Ha a fenti megoldási javaslatok végképp nem segítenek, fordulhatsz a következő székletlágyító megoldásokhoz. Figyelem! Ezek alkalmazásáról kérd orvosod, gyógyszerészed véleményét!
1. laktulóz szirup:
ez a bélben hat, vizvisszatartó hatása van, így nem engedi bekeményedni a székletet. Krónikus esetben célszerű több napig adni, míg kialakul a rendszeres és fájdalommentes székelés. A babához kíméletes, nincs rossz íze, nem hajtja meg kellemetlenül, egyszerűen csak lazít a székleten, és nagy eséllyel segít a probléma megoldásában.
2. glicerin kúp: a végbélnyílást sikosítja, így segíti a széklet könnyebb kicsusszanását. Ez a kú viszont nem oldja meg önmagában a fenti problémákat, ritkább esetben pusztán a fájdalomtól való félelmet enyhíti. Orvos véleménye szükséges!
Amennyiben a fenti módszerek egyike sem segít, feltétlenül forduljunk orvoshoz!